Teslimat

Sitenizde kargo ücreti ne kadardır?

İnternet mağazamızdan yapacağınız alışverişlerinizde tüm kargo gönderileri ücretsizdir.

Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?

İnternet mağazamızdan oluşturduğunuz siparişleriniz, size MNG Kargo veya Aras Kargo ulaştırılmaktadır.

Kargom ne zaman ulaşır?

Siparişiniz, satın alma işleminiz gerçekleştikten sonra 1 iş günü içerisinde kargoya teslim edilmektedir (Çanta siparişlerinizde bu süre ortalama 3 iş günüdür). Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra teslimat süresi bulunduğunuz bölgeye göre 2 ila 5 iş günü arasında değişmektedir. Hafta sonu veya resmi tatillerde vereceğiniz siparişler, bu günleri takip eden 1 iş gününde kargoya verilecektir.

Kargomu nasıl takip edebilirim?

Kargo şirketinden gelen takip numarasıyla kargo şirketinin kargo takip bölümünden takibini yapabilirsiniz.

Kargomu benden başka bir kişi teslim alabilir mi?

Siparişlerinizi kimlik ibrazı ile soyadı tutarlılığı olan birinci dereceden yakınınız teslim alabilir. Teslimat adresinde paketinizi teslim alan kişinin imzası istenecektir.

Kargo paketim ben adresimde yokken gelmiş. Ne yapabilirim?

Adresinizde bulunamamanız durumunda, paketinizi almanız ya da yeniden bir teslimat tarihi belirlemeniz için bir not bırakılır

Şubeden paketinzide teslim alabilirsiniz.

Yurt dışına veya KKTC'ye sipariş gönderimi yapılıyor mu?

Yurt dışına veya KKTC'ye henüz sipariş gönderimi yapılmamaktadır.

Sipariş verdikten sonra teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Üye iseniz, siparişinizin statüsünü “Hesabım” bağlantısındaki “Siparişlerim” sekmesinden kontrol ediniz.

Siparişiniz kargoya verilmiş ise, konu ile alakalı olarak 444 06 06 MNG Kargo veya 444 25 52 numaralı Aras Kargo Müşteri Hizmetlerinden yardım almanızı rica ederiz.

Siparişimin alıcı kişisini değiştirebilir miyim?

Üye iseniz, siparişinizin statüsünü “Hesabım” bağlantısındaki “Siparişlerim” sekmesinden kontrol ediniz. Üye olmadan alışveriş yaptıysanız, sitemizin alt kısmında yer alan “Sipariş Takibi” bağlantısını kullanarak siparişinizin statüsünü görebilirsiniz.

Eğer “Siparişiniz Hazırlanıyor” statüsünde ise, yeni alıcı kişi bilgilerini iletişim bölümündeki formdan  müşteri hizmetlerimiz vasıtasıyla bize iletebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verilmiş ise, konu ile alakalı olarak 44 06 06 MNG Kargo veya 444 25 52 numaralı Aras Kargo müşteri hizmetlerinden yardım almanızı rica ederiz.

Siparişim yanlış/kusurlu geldi, ne yapmalıyım?

Yanlış veya kusurlu bir ürün teslim aldığınızda, siparişinizle birlikte size yollanan faturanın asıl yazan nüshasını koparınız. Faturanın arka yüzündeki iade formunu doldurarak, iade etmek istediğiniz ürünü/ürünleri teslim aldığınız kargo şirketi vasıtasıyla gönderiniz.

Ürün tutarı, faturanın arka yüzünde belirtmiş olduğunuz IBAN Numarası ve hesap sahibinin Adı Soyadı bilgisi ile, ürün tarafımıza teslim edildikten 10 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılacaktır.

 IBAN Numarası ve Ad Soyad bilgisinin yanlış ve eksik yazılmasından dolayı ödemenin geçikmesinden tarafımız sorumlu değildir.